START A PETITION 25,136,189 members: the world's largest community for good
START A PETITION
x

Creating a Healthier Food Culture For Less Money

Creating a Healthier Food Culture For Less Money

I’ve never enjoyed food more, I’m saving money, and I’m bonding almost daily with my girls in the kitchen, all while eating healthier than ever before. How? I decided to create a new food culture in my home.

Many people complain that the U.S. lacks a real food culture – one that celebrates the flavors of food, that pleasures in creating a meal. Instead, we’re known for unpronounceable ingredients-in-a-box that can be eaten in the car. And while this has never been my culture, I’m suddenly getting to know each of the ingredients I consume on an individual basis. I’m making all my foods from scratch, and here’s how it happened:

Two months ago, I was particularly frustrated about global warming, but also about my declining 401K. I wanted to cut food costs and my carbon footprint without sacrificing quality or organic ingredients. Instead, I decided I’d stop buying prepared or packaged foods, except for a few basic staples like cheese and milk. And, to reduce my carbon footprint further, I try to purchase ingredients that hadn’t traveled far to reach my plate, either from the farmer’s market or, more ideally, grown in my own garden.

I stumbled a few times at first. I’d forget that if I didn’t make the bread or crackers, we wouldn’t have conventional “snacks”; the kids sometimes rejected the seeds, nuts, fruits and veggies I had on hand. That said, they often snack healthier because they don’t get many processed alternatives.

Over time, I’ve found ways to squeeze breadmaking into our lives so there’s always something tasty to grab. Sometimes our dough rises an extra four hours in between activities, but it turns out fine and my girls both understand how to make honey whole wheat sunflower seed bread from scratch. Just as I learned from my father, Jasmine is learning to gauge the perfect sensation of elasticity in dough that has been kneaded just the right amount – not too much, not too little – to create the perfect loaf.

In addition to bread, I’ve learned to feed my husband’s boxed-cereal cravings by making my own granola. I’ve made yogurt and even mozzarella cheese, which melted perfectly on my homemade cornmeal pizza crust. My husband recently jumped on board and asked for a stove-top popcorn maker for his birthday. Now, instead of the hazardous microwave popcorn I’m terrified to eat, we enjoy freshly popped organic popcorn cooked in organic coconut oil for $.90 a pound.

Not only have I saved money on this adventure, but I’ve enjoyed experiencing a connection with the real ingredients my family consumes. I see how meaningful cooking is to my children – the feeling of contribution to the food creation process – even if I must be patient with flour and sugar on the floor. And, I now know what I might be willing to pay someone else to make and package (organic brie cheese), and what I know I can make even better, and for less money (too many to name).

While it might be hard for most people to go 100% from scratch, especially working full-time outside of the home, you could do something similar by selecting a few processed foods you eat regularly and learn to make them yourself. Here are a few ideas you can start with on the weekend or overnight:

1) Make your own bread.
It’s incredibly economical and it makes the kitchen smell like a slice of heaven. One bag of organic whole wheat flour makes at least 3 loaves of bread for roughly $6. Most prepared, organic whole wheat bread costs at least $3/loaf, often more. My friend Melinda makes an absolutely delicious, time saving no-knead bread recipe.

2) Learn how to make your own granola for breakfast.
Granola is expensive, but when you make it yourself, you save money and control how much sugar and fat end up in the recipe. (It takes a few minutes to throw the ingredients together and you can easily tend it start to finish during an hour-long TV show.)

3) Think “outside the box” by avoiding foods that come in boxes.
I found that this simple rule encouraged me to find healthy alternatives to pre-processed foods. Instead of crackers, I’d purchase flour to make my own crackers. Instead of chips, I’ve roasted thinly sliced sweet potatoes. As I mentioned, instead of microwave popcorn, we pop our own organic bulk-bag of kernels on the stove.

4) Replace canned beans with home cooked.
Not only are homemade beans tastier, they’re easy to make and ridiculously inexpensive. I make a huge batch of beans and freeze them in meal sized containers. With a pressure cooker, crockpot, or ordinary saucepan, you can create the foundation of an organic meal for your entire family for less than $2. I also make big batches of garbanzo beans to make my own bean dip with olive oil, salt, lemon, a bit of fresh garlic and basil. The kids love to dip carrots in it, and it’s incredibly less expensive than the sort you buy in plastic containers in the store.

5) Refuse to purchase pre-made sweets and insist on making your own.
I’ve found this to be a wonderful way to bond with my girls, and helpful in stopping any impulse sweet purchases at the store without feeling deprived. Instead, we consume sweets thoughtfully after we’ve worked hard to create the final product.

Have you taken steps to reduce food costs without sacrificing the quality or healthfulness of your food? Share them here!

Read more: Family, Food, Health, , , , ,

have you shared this story yet?

go ahead, give it a little love

23 comments

+ add your own
11:06AM PDT on Oct 6, 2011

this good to hear (-:
i only buy my fruit and vegies from the greengrocer now, and if there were a farmers' market near me, i would buy from them too.
i avoid stuff with excessive packaging.
i plan on making any and all sweets/ slices/ fastfood and home......it is cheaper and healthier and better for the environment and the fact that i would have to cook it before i can eat will make me eat less of it.
i do not seem very good at gardening but i think i could handle some herbs and spices in my garden (-:
and i try to pack my lunch with me.

i will try to disciplined

food that is healthy and tastes good and is wholistic is the way to go

10:01PM PST on Dec 21, 2009

Small, simple changes....make weekends about bonding with the family, nurturing yourself and creating amazing, delicious and wholesome food! Perfect time of year too...as the seasons get cold....mmm...warm, fresh bread baking in the kitchen....home-made pumpkin scones....hearty veggies stews and soups....get into it guys!!

Folsäure

10:45AM PDT on Jun 14, 2009

thanks...
Kabin
Konteyner

3:08PM PDT on Jun 5, 2009

Involving kids in the cooking process is essential. They'll grow up understanding where their food comes from and having a taste for the healthy stuff! With 1 in 4 children malnourished in the U.S., it's the least we can do.

8:55PM PDT on May 30, 2009

Artisan bread runs $5 a loaf. I take home between $120 and $180 each week. Baking is cheaper and gives some warmth to my house in winter when the thermostat is set to 48.

6:29PM PDT on May 30, 2009

I live in San Francisco, so there is no reason whatsoever to bake my own bread, because we have so many artisan bread bakers around. Bread baking is fun, but a lot of work.

Regarding popcorn, you can still eat microwaved popcorn, and not that processed crap either. Just take a plain paper lunch bag, put a handful of bulk popcorn that you can buy anywhere, and microwave on high for about a minute, or until the bag swells. Be careful, you can burn it quickly, and that's not good to eat. You can flavor it how ever you want after that, but I eat it plain. This method works, I'm a popcorn addict; I eat about three bags of plain popcorn everyday!

1:55PM PDT on May 8, 2009

Hi there,

Thanks for sharing your tips and ideas! It's helpful to hear what others are doing, and I completely agree that sometimes it's just wonderful to pass off the task to others, especially local people creating things you love. That is part of what I've learned - some things I enjoy doing myself, and others I'm very pleased to pass off to someone else. I just feel more connected knowing what a person goes through to create the thing that I am eating.

Here are those bread ingredient measurements from my friend Melinda at GreenMoms.com:
Water 11-12 oz
Butter 2 1/2 TBSP
Honey 2 TBSP (I also use brown rice syrup)
Bread flour 2 1/2 cup
Whole weat bread flour: 2 cups
Whole Wheat flour 1 1/4 cups
Quick Oats 2/3 cup (I used oatbran)
Salt 1 3/4 tsp
Active dry yeast 2 1/4 tsp

9:40PM PDT on May 7, 2009

I buy kiwi or other fruit in bulk when in available slice them & freeze them on a cookie sheet. Then I pack them in snack containers for when I want a healthy sweet snack. Hmm, so good.

9:57AM PDT on May 7, 2009

As a person who is blessed to work frm home, I've been discovering much of this myself - from my organic garden, my bread maker, a dehydrator, and now a smallish top of the line canner! I do wonder though, how those who work outside the home can add this to their routine. It requires planning and family cooperation for sure. I'm also surprised to find myself doing all these things at an age equal to my grandmother's when she GAVE UP her victory garden and the related preservation techniques she had incorporated for those WWII years!

1:08PM PDT on May 6, 2009

Could you clarify the measurements in the Quicker Homemade Bread Method: Whole Wheat flour 1 ¼ cups
Salt 1 ¾ tsp
Active dry yeast 2 ¼ tsp

Thanks.

add your comment



Disclaimer: The views expressed above are solely those of the author and may not reflect those of
Care2, Inc., its employees or advertisers.

people are talking

Useful info. I don't sunbath for years now, but better safe than sorry.

interesting thank you

Another way to help is to share this article with all your friends who have gardens, post it on FB, …

Just one more reason to prefer dogs.

Story idea? Want to blog? Contact the editors!



Select names from your address book   |   Help
   

We hate spam. We do not sell or share the email addresses you provide.